MotoExpert

TELEFON: 0774-076-423

✉️   Contacteaza-ne pe mail

- MotoExpert - Scoala moto Brasov

Categoria A2

Scoala de soferi MotoExpert categoria A2 se adreseaza, in primul rand, cursantilor ce au ajuns la varsta majoratului. Recomandarea MotoExpert este ca acestia sa faca cursul de categoria A2 in paralel cu cel de categoria B. Motivul este unul simplu si de bun simt: este mai usor de explicat si de controlat cursantul intr-un automobil decat pe motocicleta. Odata ce elevul intelege cum trebuie sa se orienteze in trafic, lucrurile la care trebuie sa fie atent, cum sa acorde prioritate, atunci se poate merge si cu motocicleta in trafic.

Pregatirea practica se face cu motocicleta Honda CB 500, un motor bun pentru scoala si pe care cursantul va deprinde cu usurinta tehnica condusului. Motocileta are 500cm3 si putere 35 kw. Cursul practic consta in doua etape: pregatirea in poligon si pregatirea in oras. Examenul cu politia se desfasoara in ordinea: sala, poligon si traseu. In vederea obtinerii permisului categoria A2, proba teoretica va fi sustinuta prin intermediul unei aplicatii informatice ce este gestionata de catre Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Vehicule (DRPCIV). Proba teoretica se va desfasura pe intervalul a 20 de minute, va contine 20 de intrebari, admisi declarandu-se cursantii ce au raspuns corect a 17 intrebari. Urmeaza proba practica compusa din poligon ce trebuie parcurs corect si in barem de timp, maxim 3.30 minute, urmat de traseu.

Scoala de soferi MotoExpert – categoria A2 pune la dispozitia cursantilor, pe durata scolarizarii, echipamentul de protectie necesar : casca, cotiere si genunchiere. Daca doresti un permis categoria A2, scoala MotoExpert este alegerea inteleapta!

Categoria A2
Honda CB 500

Scoala de soferi MotoExpert – categoria A2 nu a ales intamplator aceasta motocicleta pentru cursul de categoria A2 . Motociceta Honda CB 500 este o motocicleta frumoasa, de tip naked. Formele sale sunt unduitore, in armonie totata, line. Nici un singur element din componenta acestei motociclete nu ii da aspect agresiv.Pentru cei ce doresc o motociceta de clasa mijlocie naked, mtociceta Honda CB500 este o alegere foarte buna. Motocicleta cu atitudine, Honda CB500 combina intr-un mod fericit performanta si versatilitatea. Sasiul compact este usor de folosit in traficul urban. Pozitia de conducere este specifica oricarui naked si este foarte comoda. Potrivita atat pentru incepatori cat si pentru pilotii cu experienta, Honda CB500 este foarte usor de manevrat si de condus in oras.

In anul 1993 apare prima Honda CB500, naked cu motor in doi cilindri, despre care afirmau inginerii din Japonia ca poate ajunge la 300 000 km. Motocicleta a fost ceruta pe piata si s-a fabricat pana in anul 2003. Au urmat zece ani de pauza, apoi Honda CB500 a reaparut sub forma a trei modele de baza.Motorul in patru timpi este garantia faptului ca pilotului ii vor lipsi exploziile de putere, datorita acestui fapt motocicleta fiind mai bine controlata liniar. Tot datorita motorului in patru timpi, Honda CB500 are un indice de poluare mic si ofera o eficienta sporita in ceea ce priveste consumul de carburant.

Honda CB500 trece impresionant de usor dintr-o treapta in alta treapta de viteza, scaritele sunt foarte bine pozitionate, raza de bracaj mica permitand strecurarea printre masini. Chiar daca inaltimea pilotului nu este mare, se pate ajunge lejer cu piciorul la pamant de pe sea, care este comoda si pentru pilot si pentru pasager. Honda CB500 este stabila oricat de mult accelerezi.Roata din fata are latimea de 120 mm, iar cea din spate 160 mm, asigurand o manevrare buna, iar cauciucurile te tin lipit bine de sosea. Producatorul anunta un consum de 3.5l /100 km pentru Honda CB 500.Doua panouri montate lateral pe rezervor ofera protectie contra vantului, insa cand vremea este rece se recomanda imbracaminte adecvata. Viteza maxima pe care o atinge Honda CB500 este de 190 km/h.Simpa si eficienta, Honda CB500 arata foarte bine. Un consum de combustibil mic, designul, pretul mic, fac din aceasta motocicleta o alegere foarte buna pentru clasa din care face parte.

Conditii de Inscriere

Inscrierea la categoria A2 se poate face la varsta de 18 ani fara 3 luni. Recomandam parcurgerea cursului de categoria A2 in paralel cu cel de categoria B pentru o mai buna intelegere si asimilare a regulilor de trafic.

Acte necesare

Carte de identitate, Permis de conducere (cei ce detin alte categorii), Analize medicale, Test psihologic, Cazier judiciar

Programa scolara

Categoria A2 sunt 3 situatii: 1.nu detine permis categoria A1 – 24 ore de teorie , 26 ore practica; 2. detinator categoria A1 de mai putin de 2 ani: 12 ore teorie, 20 de practica;; 3. detinator categoria A1 de peste 2 ani: 24 de ore teorie si 10 de practica.

 
 

Poligon categoriile: A, A2, A1, AM
Proba 1

Pasi de urmat:
1. Asezarea motocicletei pe pozitia de start
2. Plecarea de pe loc , fara ajutorul motorului , impinsa 5 metri
3. Urcarea pe motocicleta , semnalizare , asigurare , plecare , mers sinuos printre cele 5 jaloane
4. Trecerea printre cele 3 porti si executarea de opturi intre cele 4 jaloane , 3 intr-un sens si 3 in sens invers
5. Deplasare in linie dreapta 47 metri cu bratul stang ridicat la orizontala
6. Semnalizare si efectuare viraj la stanga cu viteza redusa , pana la punctul de plecare

Nota: La categoria AM se face doar prima proba de poligon!

Poligon categoriile: A, A2, A1
Proba 2

Pasi de urmat:
1. Accelerare pana la 50 km/h , de la punctul de plecare pe distanta de 47 m , in treapta a II-a sau a III-a de viteza
2. Ocolirea obstacolului (portii) cu mentinerea directiei de deplasare
3. Franare in interval de 16,5 m cu schimbarea treptelor de viteza 4. Semnalizare si viraj la stanga
5. Accelerare pana la 30 km/h pe distanta de 30 m
6. Ocolirea obstacolului - poarta 2 - cu mentinerea directiei de deplasare
7. Accelerarea la peste 50 km/h pe distanta de 14 m
8. Franarea de urgenta incepand de la ultimele doua jaloane, oprirea motorului, ridicarea pe cric a motocicletei

Scoala de soferi MotoExpert Brasov - garantia unei pregatiri temeinice in vederea obtinerii permisului de conducere !

INSCRIE-TE ACUM !

FORMULAR DE INSCRIERE ONLINE!
 

⏰   Program secretariat:

  • Luni: 08:00-15:00
  • Marti: 12:00-18:00
  • Miercuri: 12:00-18:00
  • Joi: 12:00-18:00
  • Vineri: 08:00-13:00
  • Sâmbata: Închis
  • Duminica: Închis

Scoala soferi Brasov MotoExpert
Calea Fagarasului nr. 29 Complexul comercial Come&Go, etajul 1, Terminal R.A.T. Bartolomeu, liniile: 5, 23 Brasov, Romania 500053
Phone: 0774-076-423