MotoExpert

TELEFON: 0774-076-423

✉️   Contacteaza-ne pe mail

- MotoExpert - Scoala moto Brasov

Categoria A1

Scoala de soferi MotoExpert categoria A1 are in vedere pregatirea si celor mai tineri, care au facut 16 ani. Cursul are aceasi structura ca si categoria A sau A2. Diferenta o reprezinta motocicleta, care trebuie sa aiba maxim 11kw. Astfel, MotoExpert s-a inzestrat cu motocicleta Suzuki GN de 125 cm3 si 11kw putere, adica o motocicleta la limita maxim admisa. Cursul moto categoria A1 cuprinde ore de poligon si de traseu.

MotoExpert – categoria A1 isi doreste ca toti cei ce urmeaza cursurile in cadru ei sa fie admisi la examenul de conducere, in acest sens oferind din partea scolii intregul echipament ce este necesar pentru partea practica : casca, genunchiere si cotiere.

Categoria A2
Suzuki GN 125 sau Yamaha YBR 125

Scoala de soferi MotoExpert – categoria A1 are motocicleta Suzuki GN125 care este una dintre motocicletele de exceptie produse de catre compania Suzuki. Suzuki GN125 este o motociceta perfecta pentru mediu urban, fiind idela pentru a fi condusa de catre elevi. Sprintena, agila si economica, aceasta motocicleta face din fiecare zi de condus o distractie.

Costurile de functionare si de intretinere pentru Suzuki GN125 sunt incredibil de mici, performantele in mediul rural sunt modeste dar sigure, iar motocicleta arata foarte bine. Aceasta motocicleta este echipata cu jante din aliaj, scaunul este confortabil si jos, iar motorul este pe benzina, in patru timpi. Scoala de soferi Scoala de soferi MotoExpert – categoria A1 – dotata cu moto Suzuki GN125 care este o motocicleta perfecta pentru cei ce vor sa faca plimbari in care sa imbine stilul traditional de condus cu viteza. Motocicleta este incredibil de usor de condus si de manevrat, este sigura, un adevarat partener de incredere pentru drum. Pozitia de conducere pe Suzuki GN125 inseamna confort, iar acest lucru este valabil si pe distante mari.

Scoala de soferi MotoExpert – categoria A1 – Suzuki GN125 este o motocicleta indicata pilotilor incepatori, este o motociceta greu de defectat. Este motocicleta ideala efectuarii probelor de poligon ! Este deosebit de utila si in pregatirea cursantilor de la categoriile A si A2 , pregatirea gradula fiind absolut obligatorie. Fiind usoara si extrem de manevrabila , cursantii vor invata cu usurinta modul de manevrare a unei motociclete. Intr-un cuvant motociclete Suzuki GN 125 este indispensabila indiferent de categorie : A, A2 sau A1

NOU ! Acum categoria A1 si cu motocicleta Yamaha YBR 125. Este o motocicleta de generatie noua cu motor pe injectie si care exceleaza prin mersul uniform si liniar al acceleratiei. Plecerea de a merge pe 2 roti o gasesti la MotoExpert !

Conditii de Inscriere

Efectuarea cursurilor scolii MotoExpert la categoria A1 se pot incepe cu trei luni inaintea implinirii varstei de 16 ani. Este o categorie ce se adreseaza si minorilor, ca atare este nevoie de acordul notarial al parintilor sau tutorelui.

Acte necesare

Carte de identitate, Permis de conducere (cei ce detin alte categorii), Analize medicale, Test psihologic, Cazier judiciar

Programa scolara

In Categoria A1 sunt 3 situatii: 1.nu detine permis categoria AM – 24 ore de teorie , 26 ore practica; 2. detinator categoria AM de mai putin de 2 ani: 12 ore teorie, 20 de practica;; 3. detinator categoria AM de peste 2 ani: 24 de ore teorie si 10 de practica.

 
 

Poligon categoriile: A, A2, A1, AM
Proba 1

Pasi de urmat:
1. Asezarea motocicletei pe pozitia de start
2. Plecarea de pe loc , fara ajutorul motorului , impinsa 5 metri
3. Urcarea pe motocicleta , semnalizare , asigurare , plecare , mers sinuos printre cele 5 jaloane
4. Trecerea printre cele 3 porti si executarea de opturi intre cele 4 jaloane , 3 intr-un sens si 3 in sens invers
5. Deplasare in linie dreapta 47 metri cu bratul stang ridicat la orizontala
6. Semnalizare si efectuare viraj la stanga cu viteza redusa , pana la punctul de plecare

Nota: La categoria AM se face doar prima proba de poligon!

Poligon categoriile: A, A2, A1
Proba 2

Pasi de urmat:
1. Accelerare pana la 50 km/h , de la punctul de plecare pe distanta de 47 m , in treapta a II-a sau a III-a de viteza
2. Ocolirea obstacolului (portii) cu mentinerea directiei de deplasare
3. Franare in interval de 16,5 m cu schimbarea treptelor de viteza 4. Semnalizare si viraj la stanga
5. Accelerare pana la 30 km/h pe distanta de 30 m
6. Ocolirea obstacolului - poarta 2 - cu mentinerea directiei de deplasare
7. Accelerarea la peste 50 km/h pe distanta de 14 m
8. Franarea de urgenta incepand de la ultimele doua jaloane, oprirea motorului, ridicarea pe cric a motocicletei

Scoala de soferi MotoExpert Brasov - garantia unei pregatiri temeinice in vederea obtinerii permisului de conducere !

INSCRIE-TE ACUM !

FORMULAR DE INSCRIERE ONLINE!
 

⏰   Program secretariat:

  • Luni: 08:00-15:00
  • Marti: 12:00-18:00
  • Miercuri: 12:00-18:00
  • Joi: 12:00-18:00
  • Vineri: 08:00-13:00
  • Sâmbata: Închis
  • Duminica: Închis

Scoala soferi Brasov MotoExpert
Calea Fagarasului nr. 29 Complexul comercial Come&Go, etajul 1, Terminal R.A.T. Bartolomeu, liniile: 5, 23 Brasov, Romania 500053
Phone: 0774-076-423