MotoExpert

TELEFON: 0774-076-423

✉️   Contacteaza-ne pe mail

- MotoExpert - Scoala soferi Brasov

Categoria B

Ce inseamna categoria B?

1. Autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului nu este mai mare de 8.

2. Ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg.

3. Ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4.250 kg , format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg cu conditia ca persoana respectiva sa fi absolvit un curs de formare in cadrul unei scoli de soferi.

Scoala de soferi Brasov MotoExpert – categoria B – se adreseaza tuturor, singura conditie, pe langa cea de apt medical si psihologic, fiind de a fi majori. Cursul de categoria B, este de regula, cel mai provocator pentru un instructor, el avand rolul de a modela de la zero un viitor conducator auto. Deprinderile formate in scoala de soferi vor ramane fixate toata viata, acestea fiind imbunatatite de fiecare odata cu trecerea anilor.

Scoala de soferi Brasov MotoExpert – categoria B nu se poate dezminti , ca dotare auto, nici la aceasta categorie, ca atare cursantii vor invata sa sofeze cu autoturisme de marca: Peugeot 407, Hyundai I30, Skoda Fabia, toate cu cutie de viteze manuala. Cursul poate fi urmat si pe masini cu cutie de viteze automata. MotoExpert va pune la dispozitie in acest sens doua autoturisme: Peugeot 508 si Hyundai Santa Fe. Cursul de categoria B are ca durata minima o luna, dar MotoExpert va recomanda ca aceasta perioada sa fie undeva la doua luni pentru a avea timp suficient sa acumulati si sa fixati informatiile transmise de instructor. Din experienta sa, MotoExpert va spune ca ascultand acest sfat, sansele de reusita la examen sunt mult marite. De alt fel, acest lucru se vede si din promovabilitatea mare la MotoExpert – categoria B . Va invitam sa ne contactati.

Conditii de Inscriere

MotoExpert asteapta pe toti cei care au implinit 18 ani si doresc sa urmeze scoala de soferi la categoria B. Inscrierea se poate face cu 3 luni inainte, examenul urmand a fi dat la implinirea majoratului. Cursul practic contine 30 de ore.

Acte necesare

Carte de identitate, Permis de conducere (cei ce detin alte categorii), Analize medicale, Test psihologic, Cazier judiciar

Programa scolara

Parcurgerea programei scolare este obligatorie si contine 24 ore de teorie si 30 ore de practica. Numarul minim de kilometri parcursi in cele 30 de ore este de 300. De regula, cu un cursant MotoExpert parcurge circa 500 km.

 

Parc Auto:

Skoda Fabia

Pentru o experienta placuta si cu mult imbunatatita la volan, scoala de soferi MotoExpert-Categoria B pune la dispozitia cursantilor autoturisme fiabile, usor de manevrat, cu un randament de exceptie pe orice traseu. Skoda Fabia este un autoturism pe care orice incepator in ale condusului trebuie sa-l incerce. Motivele sunt lesne de inteles: Skoda Fabia are un design atractiv, inspirat din arta urbana si, cel mai important, este o masina care asigura confort si siguranta 100%.

Extrem de agila si usor manevrabila, Skoda Fabia surprinde prin comportamentul unei masini de oras, adaptata la cerintele actuale. Usor de condus si usor de remarcat gratie formelor sale elegante, Skoda Fabia este o masina atat pentru tinerii care vor prestanta la volan, cat si pentru cei care cauta o masina pentru intreaga familie. De ce sa incepi condusul pe o Skoda Fabia? Simplu: pentru ca te poate ”invata” totul, in cel mai scurt si eficient timp. Ca incepator, Skoda Fabia te invata sa apreciezi, in primul rand, confortul la volan. Ai la indemana cele mai utile comenzi, astfel ca experienta este cu mult imbunatatita. In plus, Skoda Fabia este renumita pentru fiabilitatea ei, fapt care iti va conferi incredere la volan, indiferent de conditiile din trafic. Controlul electronic este si el imbunatatit, ceea ce sporeste siguranta la volan.

Skoda Fabia asigura un spatiu interior luminos, fiind prevazuta cu ferestre voluminioase, menite sa faciliteze condusul si sa pluseze la capitolul vizibilitate. Indiferent de unghi ai garantia unei vizibilitati maxime, atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte. Acest autoturism este adaptat, pana in cele mai mici detalii, la traficul urban. Te bucuri de o experienta de neuitat in timpul condusului, dar si de o manevrabilitate usoara. Parcatul masinii nu mai este o chestiune de stres.Cu doar cateva manevre, inveti sa parchezi ca un profesionist. Si asta datorita dimensiunilor reduse si a greutatii scazute. De asemenea, stabilitatea masinii este un punct forte.

Skoda Fabia convinge si la capitolul design, fiind o masina atractiva, actuala si cu linii moderne. Este o masina din clasa de mijloc, destinatat tuturor celor care vor confort la volan, dar si o siguranta sporita.Skoda Fabia convinge si din punct de vedere tehnologic. Este echipata cu aer conditionat, ABS (sistem antiblocare roti), MSR (sistem reglaj moment motor), imobilizator electronic, inchidere centralizata, radio CD cu MP3 Player. Pe scurt, Skoda Fabia dispune de toate resursele necesare pentru o experienta placuta si sigura la volan. Motorul performant este ideal pentru cei care vor eficienta si acceleratie suficienta. Caii putere se comporta excelent atat in mediul urban, in conditiile unui trafic aglomerat, cat si in afara oraselor, la drum lung. Motorul este silentios ceea ce intensifica placerea condusului.

 

Hyundai I30

Cum transformi experienta la volan intr-o placere? Simplu: conducand o masina de oras, cu design rafinat, comenzi facile si prestanta pe orice drum. Scoala de soferi MotoExpert-Categoria B a pregatit pentru curasntii sai masini fiabile, moderne, perfecte pentru primele lectii de condus. Un model care se remarca gratie designul si performantelor sale este, fara doar si poate, Hyundai i30. Adaptata la cele mai exigente cerinte in materie de confort, putere si siguranta, Hyundai i30 este un autoturism ce merita condus. Astfel, pentru incepatori, Hyundai i30 vine cu un pachet de beneficii. La volanul unui Hyundai i30 experienta condusului devine memorabila! Ai tehnologii inovatoare, cai putere si un design actual, conceput pana in cele mai mici detalii. Practic, ai tot ce-ti trebuie!

Hyundai i30 este echipata cu sisteme de propulsie eficiente, menite sa asigure performante remarcabile si o manevrabilitate exceptionala! In plus, modelul convinge si la capitolul performanta la accelerare. Si pentru ca este cunoscuta ca fiind o masina extrem de sigura, Hyundai i30 este prevazuta cu sistem de sapte airbaguri, menite sa acopere fiecare colt al cabinei. Acest detaliu contribuie decisiv la siguranta conducatorului auto, dar si la siguranta pasagerilor. Vorbim despre dotari de ultima generatie, concepute pentru un plus de siguranta pe orice drum si in orice conditii.

Avand la baza designul ”fluidic sculpure” Hyundai i30 este o masina stilata, in ton cu cele mai noi tendinte si inspirata din natura. Este un model cu prestanta, dedicat pasionatilor de frumos si performanta tehnologica. Modelul se preteaza atat gusturilor avangardiste, cat si celor care doresc o masina pentru intreaga familie, prietenoasa cu mediul inconjurator si foarte usor de manevrat. La volanul unui Hyunday i30 te bucuri de vizibilitate maxima. Oglinzile retrovizoare se rabateaza electric pentru un confort sporit, iar farurile de ceata sunt prevazute cu tehnologii LED inovatoare. In plus, semnalizatoarele pozitionate pe retrovizoarele exterioare asigura mai multa vizibilitate si siguranta in trafic. Datorita acestor dotari de ultima generatie, condusul devine mai sigur chiar si atunci cand este vorba de conditii meteo nefavorabile, ori pe timp de noapte, atunci cand vizibilitate este redusa.

Bordul unui Hyundai i30 impresioneaza printr-un design de mare clasa, atent sudiat, dar si prin tehnologii moderne, adaptate cerintelor actuale. Practic, ai la indemana cele mai noi inovatii, aproape de tine! Niciun centimetru din bordul masinii nu este ignorat. Scaunul conducatorului auto este special conceput pentru un condus confortabil, chiar si pe drum lung, atunci cand pozitia la volan devine esentiala. Si pentru ca experienta la volan sa fie una memorabila, sistemul de aer conditionat manual permite setarea temperaturii dorite. Simplu si rapid. Hyundai i30 convinge printr-o stabilitate remarcabila, in special, in viraje. De asemenea, te bucuri de dotari de utilma generatie, ca de exemplu: sistem de faruri adaptive, comenzi pe volan, sistem automat de dezaburire si senzor de ploaie.

 

Peugeot 407

Scoala de soferi MotoExpert – Categoria B . Peugeot 407 are propriu sau stil distinct, stil ce se evidentiaza cu mult fata de celelalte masini din categoria sa. Cu siguramnta este deosebit, de o eleganta deosebita, aratand ca un compromis. Foarte bine echipat, confortabil atunci cand este vorba de condus.Peugeot 407 are un aspect surprinzator, iar motorul diesel este unul dintre cele mai puternice si performante motoare. Peugeot 407 intra in segmentul automobilelor competitive de familie. Are un stil iesit din comun, ofera mult loc in fata si spate, iar portbagajul sau generos ofera spatiu suficien pentru o masina de familie. Este perfect pentru distante lungi, si are un mers lin, relaxat, pe autostrada. Este perfect in afara orasului, suspensia oferindu-i avantaj pe teren accidentat. Motoarele sunt puternice si este dotat cu echipamente pentru siguranta si pentru confort.

Ferestrele mari din fata si din lateral creaza un spatiu luminos si aerisit si da impresia unei cabine mai mari decat o are Peugeot 407 . Geamurile din spate si din lateral sunt dotate cu parasolare mari, ce arata fantastic. Controlul electronic a stabilitatii este standard pentru intreaga gama de acest tip de masini, astfel ca sunt controlate electronic franele antiblocare, distributia electronica a fortei de franare si asistenta la franare.Peugeot 407 este o masina din clasa de mijloc, ideala la parcurgerea unor distanta mari, dar se comporta foarte bine si in traficul urban. Un raport perfet intre economia de combustibil si performanta este dat de catre motorul de 2.0 l , ce are o putere de 140 CP . Autoturismul Peugeot 407 pus la dispozitia cursantilor de Scoala de soferi MotoExpert – Categoria B este fabricat in 2011, avand norma de poluare euro 5 si este un model ful loptions.

Scoala de soferi MotoExpert – Categoria B a considerat ca face o surpriza placuta cursantilor sai punadu-le la dispozitie acest autoturism. Efectuarea cursurilor , la categoria B , cu un autoturism relativ mare si destul de puternic , ofera sansa ca elevul sa deprinda corect pozitia in timpul mersului, manevrele de parcare si garare cat si manevra de mers cu spatele. Avantajele pentru viitorul conducator auto sunt evidente fata de cei care fac scoala de soferi pe “buburuze” . Este important ca o scoala de soferi sa se gandeasca la cum se va descurca viitorul sofer in trafic , indiferent de autoturismul ce-l va conduce, nu doar la simplul obiectiv acela de a obtine permisul de conducere.

Scoala de soferi MotoExpert – Categoria B – va asteapta ca impreuna sa oferim traficului soferi bine pregatiti, cu o conduita preventiva si in acelasi timp defensiva , in definitiv scopul fiind acela de a reduce cat mai mult rata accidentelor!

 

Citroen C3

Faceti scoala de soferi categoria B cu autoturismul Citroen C3 ! Este o alegere foarte buna tinand cont de carecteristicile autoturismului: dimensiuni reduse, motorizare pe benzina. Dotarile lui C3 sunt: climatronic in doua zone, ABS, ESP, Oglinzi si geamuri electrice, volan reglabil pe 2 directii, scaun reglabil pe inaltime si adancime, etc.

Scoala de soferi MotoExpert Brasov - garantia unei pregatiri temeinice in vederea obtinerii permisului de conducere !

INSCRIE-TE ACUM !

FORMULAR DE INSCRIERE ONLINE!
 

⏰   Program secretariat:

  • Luni: 08:00-15:00
  • Marti: 12:00-18:00
  • Miercuri: 12:00-18:00
  • Joi: 12:00-18:00
  • Vineri: 08:00-13:00
  • Sâmbata: Închis
  • Duminica: Închis

Scoala soferi Brasov MotoExpert
Calea Fagarasului nr. 29 Complexul comercial Come&Go, etajul 1, Terminal R.A.T. Bartolomeu, liniile: 5, 23 Brasov, Romania 500053
Phone: 0774-076-423